Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny to jedna z wielu form masażu. W odróżnieniu od innych nie służy rehabilitacji, choć może się do niej przyczynić. Zasadniczym celem masażu relaksacyjnego jest odprężenie ciała (głównie – zniesienie skutków zmęczenia, stresu) osoby masowanej, a także poprawa jej samopoczucia psychicznego.

Jak wygląda masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny mogę wykonywać na każdym obszarze ciała. Może on obejmować głowę, twarz, kark, ramiona, plecy, stopy – w zależności od twojego życzenia. Podczas zabiegu będziesz znajdować się w pozycji leżącej, rzadziej – siedzącej. Masowana partia ciała musi być odsłonięta, w związku z czym możesz być wyłącznie w bieliźnie. Obszary, które w danym momencie nie są masowane, możemy osłonić kocem lub ręcznikiem.

Masaż relaksacyjny polega na wykorzystaniu dotyku terapeuty celem wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Dlatego warunkiem powodzenia całej procedury jest twój komfort. Masaż wykonuję w odpowiednim oświetleniu, w ciszy lub przy spokojnej muzyce, z wykorzystaniem olejków czy balsamów o przyjemnym zapachu. Taka atmosfera sprzyja relaksacji.

Techniki masażu relaksacyjnego

Podczas zabiegu dochodzi do mechanicznej stymulacji tkanek – skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej, mięśni, ścięgien, powięzi, zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. W ramach masażu relaksacyjnego oddziałuję także na układ krwionośny i limfatyczny. Jednak w odróżnieniu od masażu klasycznego jego relaksacyjny wariant wiąże się z użyciem mniejszej siły i zastosowaniem łagodniejszych technik. Ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, płynne i raczej powierzchowne.

Jest wiele technik tego masażu i wszystkie polegają na stosowaniu systematycznych ruchów: nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Czasami łączę masaż z innymi terapiami. Masaż opiera się na technikach masażu klasycznego.

Czemu służy masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny stosuje się celem:

  • złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni,
  • zniesienia migrenowego i napięciowego bólu głowy,
  • ogólnego odprężenia,
  • przezwyciężenia stresu.

Zwykle masaż relaksacyjny powoduje rozluźnienie mięśni oraz złagodzenie napięcia psychicznego, a to zaś przynosi ulgę i uczucie odprężenia. Regularnie wykonywany masaż przeciwdziała przewlekłym stanom podwyższonego napięcia nerwowo-mięśniowego, które mogą wywoływać uczucie przemęczenia i braku energii, mimo odpowiedniej dawki snu czy zdrowej diety.

Oprócz psychofizycznego odprężenia masaż relaksacyjny ma wiele innych pozytywnych rezultatów:

  • poprawia ukrwienie i odżywienie masowanych partii ciała,
  • przyspiesza metabolizm komórkowy,
  • znosi obrzęki, poprawia krążenie obwodowe,
  • przyspiesza regenerację przetrenowanych mięśni,
  • służy nawilżeniu i odżywieniu skóry dzięki zastosowanym do masażu preparatom,
  • podnosi sprawność funkcji poznawczych (dzięki uspokojeniu układu nerwowego).

Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, z masażu relaksacyjnego korzystać możesz nawet codziennie. Długofalowo służy to profilaktyce szeregu schorzeń, wzmacnia układ odpornościowy czy hormonalny oraz stymuluje naturalne mechanizmy samoregulacji organizmu.

Masaż relaksacyjny a fizjoterapia

Czy służący relaksowi masaż to fizjoterapia? Wrocław obfituje w gabinety masażu, których rozmaite odmiany mogą, ale nie muszą służyć celom terapeutycznym. Masaż, który proponuję w ramach swoich usług, może stanowić element rehabilitacji. Jako dyplomowany fizjoterapeuta potrafię dostrzec problemy zdrowotne, z którymi zmaga się klient, i zastosować takie techniki, które relaksują, a zarazem wpływają korzystnie na stan zdrowia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!