Kinesiotaping

Kinesiotaping jest to oklejanie specjalnymi plastrami, które nie są nasączone żadną substancją leczniczą, lecz mają odpowiednią grubość, ciężar właściwy i to, co najważniejsze rozciągliwość nawet do 130-140%. Te czynniki są zbliżone do ludzkiej skóry, co pozwala na osiąganie znacznych rezultatów terapeutycznych poprzez działanie sensoryczne plastra.

Na jakiej zasadzie działa kinesiotaping?

Plastry są przyklejone we właściwy sposób i tylko to powoduje powstanie pofałdowań powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia się poprzez to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje się proces samoleczenia. Najczęściej stosowane przeze mnie naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze, to 10-25%.

W czym pomaga kinesiotaping?

Kinesiotaping działanie:

  • wspomaga pracę mięśni,
  • koryguje ustawienie oraz pracę stawów,
  • zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów,
  • działa przeciwobrzękowo.

Kinesiotaping stosuje się również w bólach przeciążeniowych, w sporcie i w obrzękach limfatycznych. Służy również do korekcji postawy i ustawienia stawów.

Czy kinesiotaping wymaga szczególnego przygotowania?

Kinesiotaping powinna poprzedzić odpowiednia diagnostyka. Dokładne zbadanie czynników, takich jak siła mięśniowa ruchomość stawów czy odruchów neurologicznych, to podstawa skuteczności fizjoterapii z wykorzystaniem plastrów dynamicznych. Oczywiście wyżej wymienione badania może przeprowadzić tylko specjalista – lekarz lub fizjoterapeuta. To on także decyduje o szerokości zastosowanych plastrów czy sposobie ich stosowania.

Do samej aplikacji plastrów dynamicznych nie musisz się szczególnie przygotowywać. Nakleja się je na oczyszczoną skórę. Niekiedy niezbędne jest usunięcie zbyt obfitego owłosienia. Plastry do kinesiotapingu nosi się nieprzerwanie przez kilka dni. Są wodoodporne, więc możesz się w nich myć. Po określonym czasie możesz je samodzielnie odkleić.

Kto może wykonać kinesiotaping?

Terapii plastrami do tapingu nie należy stosować na własną rękę. O tym, czy i w jaki sposób wykorzystać kinesiotaping w twoim przypadku, może zadecydować tylko lekarz lub fizjoterapeuta. Nie oznacza to jednak, że musisz zgłaszać się co kilka dni do wybranej placówki we Wrocławiu. Kinesiotaping możesz wykonywać samodzielnie po odpowiednim instruktażu.

Jeśli nie chcesz lub nie jesteś w stanie (ze względu na trudno dostępną lokalizację, np. na plecach) samodzielnie naklejać sobie plastrów dynamicznych (terapia zwykle wymaga serii aplikacji), możesz skorzystać też z innej możliwości, która oszczędzi ci regularnych przejazdów przez zakorkowany Wrocław. Kinesiotaping wykonuję w domu pacjenta po wcześniejszym uzgodnieniu dogodnego terminu.

Czy kinesiotaping jest bezpieczny?

Kinesiotaping to coraz powszechniej stosowana metoda fizjoterapii. Jest ona mało inwazyjna i całkowicie bezpieczna. Nie wiąże się z ingerencją w tkanki – jedynie stymuluje fizjologiczne procesy ich przebudowy. Nie powoduje też żadnych niepożądanych skutków ubocznych, ponieważ w kinesiotapingu nie stosuje się żadnych substancji czynnych.

Przeciwwskazań do kinesiotapingu jest bardzo niewiele. Nie można posłużyć się tą metodą w obszarze aktywnej infekcji skórnej albo niezagojonej rany. Kinesiotapingu nie należy też stosować u osób z alergią na klej znajdujący się na taśmach. Poza tym ta metoda fizjoterapii bezpieczna jest nawet dla dzieci czy kobiet w ciąży.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!